Пазарджик – Радуил – Цари Мали град – Самоков – Пазарджик
Дата: 31.08.2024 г. – Старт на резервациите!
Промо цена: 45 лв. – за резервации до 23.08.2024 г.
Стандартна цена: 60 лв.
Програма:
Отпътуване от град Пазарджик (магазин Била, старата автогара в 07:00 ч. Пристигане в село Радуил. Иван Вазов, посещавайки Радуил на път към Великата Рилска пустиня, пише за него:
„Никъде не съм виждал такава дивна природа селото е закътано някъде в облаците сред китна природа. Планини отляво и отдясно го притискат, стремейки се да се съберат на юг, дето стена им прегражда небосклона. Тъкмо под нея в едно възхитително чаровно кътче, потънало в зеленина и свежест, се гуши село Радуил. Село стратегическо с нова черква. Картината наоколо имаше величествена омайност на планински мир, от нея вееше поезията на колосално зелено. Аз никъде в България не съм виждал село в по-омайна местност в по — разкошна уединеност при приоблачни висини сред горските обятия.„
В Радуил е живял в продължение на една година писателят Христо Смирненски, изпратен на чист въздух да се лекува от туберкулоза. Тук той пише много от разказите си, като един от тях е „Пожар в Рила“. Друг, живял повече от двадесет години там, е скулпторът Христо Лозев, както и големият български писател Николай Хайтов. По случай 90-годишнината от рождението на Николай Хайтов, през 2009 г. признателните радуилци издигнаха чешма-паметник с негов барелеф и обособиха парк с беседка до къщата, където е живял. Много сюжети от негови разкази са увековечени там. Историята на фестивала започва през 2003 г, но за прословутия радуилски боб се знае още от края на 1892 г, когато по време на първия Пловдивски панаир, качествата му са били оценени с грамота и патент от цар Фердинанд. Иначе се смята, че белият фасул е дошъл в селото, през което текат реките Марица, Ибър и Сливница, още през XVIII век от Италия, а пъстрият малко по-късно от Сърбия. Именно заради трите реки климатът в селото е изключително подходящ за отглеждането на фасул – влажността на въздуха е висока, а есента е с приятни умерени температури, почти без слани. Съществуват мнения и че качеството на водата за поливане, която е изключително мека, влияе на вкуса на местния боб. Освен очакваната кулинарна изложба, посветена на местния фасул, както и несметното количество боб чорба, която ще се вари в двора на красивата радуилска църква, гостите на фестивала ще могат да оценят и изложението на предмети на традиционните занаяти, както и да се насладят на изключително богатата фолклорна програма с участници от цялата страна. Отпътуване за село Белчин. Посещение на един от най-популярните туристически обекти в България-Цари Мали град. Това е комплекс, който включва: късно антична крепост, разположена на хълма Свети Спас, етнографски музей и гробищна църква Света Петка. До крепостта може да се стигне с кабинков лифт или по Еко пътека. В крепостта има музей, разположен в двете, кули, църква и летен театър. Зад крепостта има атракционен парк, който е чудесно място за отдих.Разходката от парка по екопътеката е приятна и кратка. Отпътуване за град Самоков. Посещение на Историческия музей, в който се намира колекция от икони на Самоковската художествена школа и макети на самоковките, с които се е обработвала желязната руда в древността. Посещение на Самоковския метох Покров Богородичен, в който се е укривал Левски. Църквата е изографисана от иконописците на Самоковската школа. Отпътуване за Пазарджик.
Цената включва:
- Транспорт с комфортен туристически автобус
- Медицинска застраховка с Асистанс и покритие 2000 евро
- Водач от фирмата и екскурзоводско обслужване
Цената не включва:
- Разходи от личен характер
Доплащания:
- Доплащане за медицинска застраховка: Лица над 70 год. – 6лв.
Условия за резервация:
- депозит 50% от пакетната цена
- доплащане – до 5 дни преди отпътуване
Минимален брой туристи за осъществяване на екскурзията: 35 туристи
Срок за уведомление при недостиг на минималния брой туристи: 5 дни преди началната дата.